Menu Zamknij

Kaplica Czaszek

Kaplica Czaszek Kudowa Zdrój. Będąc w Kudowie Zdrój warto zwiedzić Kaplicę Czaszek. Kaplica powstała ku czci ofiar wojennych, których mogiły zostały przypadkiem znalezione pod ziemią.

Historia

Kaplica Czaszek powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Jej budowniczym był ksiądz Wacław Tomaszek. Motywacją do stworzenia tego nietypowego miejsca było chęć uczczenia i upamiętnienia ofiar epidemii dżumy, która nawiedziła Kudowę-Zdrój.


Kaplica ma formę niewielkiej świątyni z kopułą. Jej wnętrze jest w całości wyłożone ludzkimi czaszkami i kośćmi, które zostały starannie poukładane w różnorodne wzory i dekoracje.

Kaplica ma charakter memento mori, przypominając o przemijaniu życia i nieuchronności śmierci. Jest to także hołd dla tych, którzy stracili życie na skutek tragicznych wydarzeń, takich jak epidemie.

Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdroju

Kaplica jest miejscem, gdzie odbywają się różnego rodzaju obrzędy religijne oraz modlitwy, zarówno dla uczczenia pamięci zmarłych, jak i jako przestrogę przed przemijaniem życia.

Kaplica Czaszek jest dostępna do zwiedzania. Warto jednak pamiętać, że ze względu na swoją specyficzną tematykę może być to miejsce dla niektórych osób trudne emocjonalnie.

CENNIK KAPLICA CZASZEK

KAPLICA CZASZEK
UDOSTĘPNIENIONA JEST DLA ZWIEDZAJĄCYCH

OD WTORKU DO NIEDZIELI

od LISTOPADA do KWIETNIA:
od godz. 10.00 do godz. 16.00
(ostatnie wejście o godz. 15.45)